AMSR-781.5Z
Manufacturer
DComponents
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 1.5V 750MW
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
AMSR-781.5Z PDF
Type Description
Series:AMSR-78Z (7.5W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):4.75V
Voltage - Input (Max):30V
Voltage - Output 1:1.5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):500mA
Power (Watts):750 mW
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:78%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:3-SIP Module
Size / Dimension:0.46" L x 0.29" W x 0.40" H (11.7mm x 7.5mm x 10.2mm)