MPM12-300PS
Manufacturer
UltraVolt
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 50-300V 15W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
MPM12-300PS PDF
Type Description
Series:MPM
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:High Voltage - Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):2V
Voltage - Input (Max):12V
Voltage - Output 1:50 ~ 300V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):5mA
Power (Watts):15 W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Features:Adjustable Output
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
Efficiency:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:4-DIP Module
Size / Dimension:1.55" L x 1.55" W x 0.85" H (39.4mm x 39.4mm x 21.6mm)