VE-20T-MY-F2
Description
DC DC CONVERTER 6.5V 50W
DataSheet
VE-20T-MY-F2 PDF
Type Description
Series:VE-200™ (50W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):10V
Voltage - Input (Max):20V
Voltage - Output 1:6.5V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):7.69A
Power (Watts):50 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:OCP, OTP, OVP, SCP
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Efficiency:90%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Full Brick
Size / Dimension:4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)