R-78C15-1.0/X9
Manufacturer
RECOM Power
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 15V 15W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
R-78C15-1.0/X9 PDF
Type Description
Series:INNOLINE R-78C-1.0
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):42V
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):1A
Power (Watts):15 W
Voltage - Isolation:-
Applications:ITE (Commercial)
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:96%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:3-SIP Module
Size / Dimension:0.46" L x 0.33" W x 0.41" H (11.6mm x 8.5mm x 10.4mm)