R12P23.3D/P
Manufacturer
RECOM Power
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER +/-3.3V 2W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
R12P23.3D/P PDF
Type Description
Series:ECONOLINE RxxP2xx (2W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:2
Voltage - Input (Min):10.8V
Voltage - Input (Max):13.2V
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 2:-3.3V
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):300mA, 300mA
Power (Watts):2 W
Voltage - Isolation:6.4 kV
Applications:ITE (Commercial), Medical
Features:SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:70%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:7-SIP Module, 5 Leads
Size / Dimension:0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Supplier Device Package:-
Control Features:-
Approval Agency:-
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
VE-2WR-CW
VE-2WR-CW
DC DC CONVERTER 7.5V 100W