SCWN06C-15
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 15V 6W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
SCWN06C-15 PDF
Type Description
Series:SCWN06 (6W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):72V
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):400mA
Power (Watts):6 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:OCP, SCP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 90°C (With Derating)
Efficiency:86%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:24-DIP Module, 8 Leads
Size / Dimension:1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)