QPDD10-48S3.3
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 10W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
QPDD10-48S3.3 PDF
Type Description
Series:QPDD10-48D (10W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3A
Power (Watts):10 W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 55°C
Efficiency:77%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:6-DIP Module
Size / Dimension:2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)