EC3AB36H
Manufacturer
Cincon
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 3W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
EC3AB36H PDF
Type Description
Series:EC3AB (3W)
Package:Tube
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:2
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):72V
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-15V
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):100mA, 100mA
Power (Watts):3 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:SCP
Operating Temperature:-25°C ~ 71°C
Efficiency:76%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:24-DIP Module, 14 Leads
Size / Dimension:1.25" L x 0.80" W x 0.50" H (31.8mm x 20.3mm x 12.7mm)