LQS50A48-1V2RAJ
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 1.2V 200W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
LQS50A48-1V2RAJ PDF
Type Description
Series:LQS (200W)
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:1.2V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):50A
Power (Watts):200 W
Voltage - Isolation:2.25 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:88.5%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension:2.30" L x 1.45" W x 0.33" H (58.4mm x 36.8mm x 8.4mm)