EXB250-48S1V5-RJ
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 1.5V 165W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
EXB250-48S1V5-RJ PDF
Type Description
Series:EXB250 (165W)
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):33V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:1.5V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):60A
Power (Watts):165 W
Voltage - Isolation:1.5 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Efficiency:85.5%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Half Brick
Size / Dimension:2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)