AGQ100-48S1V8-6
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 1.8V 100W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
AGQ100-48S1V8-6 PDF
Type Description
Series:AGQ100 (100W)
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:1.8V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):25A
Power (Watts):100 W
Voltage - Isolation:2 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:89%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension:2.28" L x 1.45" W x 0.38" H (57.9mm x 36.8mm x 9.7mm)