AGQ200-48S1V8B-4L
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 1.8V 200W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
AGQ200-48S1V8B-4L PDF
Type Description
Series:AGQ200 (200W)
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Voltage - Output 1:1.8V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):40A
Power (Watts):200 W
Voltage - Isolation:2.25 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:88%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension:2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)