VI-21B-EW-B1
Manufacturer
Vicor
VIGOR # :
Description
DC DC CONVERTER 95V 100W
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
VI-21B-EW-B1 PDF
Type Description
Series:VI-200™ (100W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Isolated Module
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):21V
Voltage - Input (Max):32V
Voltage - Output 1:95V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):1.05A
Power (Watts):100 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:OCP, OTP, OVP, SCP
Operating Temperature:-10°C ~ 85°C
Efficiency:88%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Full Brick
Size / Dimension:4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Supplier Device Package:-
Control Features:-
Approval Agency:-
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
MI-J5L-IZ-S
MI-J5L-IZ-S
DC DC CONVERTER 28V 25W