V110C8H75BG3
Description
DC DC CONVERTER 8V 75W
DataSheet
V110C8H75BG3 PDF
Type Description
Series:MICRO (75W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):66V
Voltage - Input (Max):154V
Voltage - Output 1:8V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):9.38A
Power (Watts):75 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:OVP, UVLO
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Efficiency:84.3%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Quarter Brick
Size / Dimension:2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)