
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SQE48 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Isolated Module |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 36V |
| Voltage - Input (Max): | 75V |
| Voltage - Output 1: | 1.8V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 40A |
| Power (Watts): | 72 W |
| Voltage - Isolation: | 2.25 kV |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Features: | Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Efficiency: | 87.8% |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 8-DIP Module, 1/8 Brick |
| Size / Dimension: | 2.30" L x 0.90" W x 0.37" H (58.4mm x 22.9mm x 9.4mm) |
| Supplier Device Package: | - |
| Control Features: | Enable, Active Low |
| Approval Agency: | - |
| Standard Number: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of SQE48T40018-NDA0G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DC DC CONVERTER 2V 20W
DC DC CONVERTER 52V 150W
DC DC CONVERTER 85V 50W
CRYSTAL 45.0000MHZ 5PF SMD
S.S. PULL RING SPRING PLUNGER
DC DC CONVERTER 9V 5W
DC DC CONVERTER 1.8V 72W