VE-25K-IW-B1
Description
DC DC CONVERTER 40V 100W
DataSheet
VE-25K-IW-B1 PDF
Type Description
Series:VE-200™ (100W)
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):100V
Voltage - Input (Max):200V
Voltage - Output 1:40V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2.5A
Power (Watts):100 W
Voltage - Isolation:3 kV
Applications:ITE (Commercial)
Features:OCP, OTP, OVP, SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:90%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Full Brick
Size / Dimension:4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)