IB050Q120T60N1-00
Manufacturer
Vicor
VIGOR # :
Description
T 48/36/60 12V/60A
Catalog
DC DC Converters
DataSheet
IB050Q120T60N1-00 PDF
Type Description
Series:*
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Type:-
Number of Outputs:-
Voltage - Input (Min):-
Voltage - Input (Max):-
Voltage - Output 1:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):-
Power (Watts):-
Voltage - Isolation:-
Applications:-
Features:-
Operating Temperature:-
Efficiency:-
Mounting Type:-
Package / Case:-
Size / Dimension:-
Supplier Device Package:-
Control Features:-
Approval Agency:-
Standard Number:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
VE-B7L-IX-F4
VE-B7L-IX-F4
DC DC CONVERTER 28V 75W
VE-24Z-CX-S
VE-24Z-CX-S
DC DC CONVERTER 2V 30W
VE-J2K-CZ-S
VE-J2K-CZ-S
DC DC CONVERTER 40V 25W
395 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA
516 SERIES RACK & PANEL CONNECTO
F3SJ-A1820P25-TS
F3SJ-A1820P25-TS
IB050Q120T60N1-00
IB050Q120T60N1-00
T 48/36/60 12V/60A