LDU5660S500
Description
LED SUPPLY CC BUCK 2-56V 500MA
DataSheet
LDU5660S500 PDF
Type Description
Series:LDU56
Package:Tube
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):60V
Voltage - Output:2 ~ 56V
Current - Output (Max):500mA
Power (Watts):28 W
Dimming:PWM
Features:Remote On/Off, SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C
Efficiency:97%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:23-DIP Module, 9 Leads
Size / Dimension:1.25" L x 0.80" W x 0.49" H (31.8mm x 20.3mm x 12.5mm)