CUS30M48
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 48V 30W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
CUS30M48 PDF
Type Description
Series:CUS30M (30W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):630mA
Power (Watts):30W
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:90%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:PFC, Remote Sense
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.00" L x 2.00" W x 0.95" H (76.2mm x 50.8mm x 24.1mm)