ESS150-48
Manufacturer
ETA-USA
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 48V 158W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
ESS150-48 PDF
Type Description
Series:ESS150 (150W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC, 110 ~ 350 VDC
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3.3A
Power (Watts):158W
Applications:Industrial, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:89%
Operating Temperature:-10°C ~ 71°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:6.48" L x 1.48" W x 3.21" H (164.5mm x 37.5mm x 81.5mm)