SDN10-24-100C
Manufacturer
SolaHD
VIGOR # :
Description
240W 24V DIN S/P 115/230V IN IEC
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
SDN10-24-100C PDF
Type Description
Series:SDN-C
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC, 90 ~ 375 VDC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):10A
Power (Watts):240W
Applications:Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:-
Efficiency:90%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, IP20, Universal Input
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:4.36" L x 2.36" W x 4.85" H (110.7mm x 59.9mm x 123.2mm)