RPS-300-12-C
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 12V 200W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
RPS-300-12-C PDF
Type Description
Series:RPS-300 (300W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):16.67A
Power (Watts):200W (300W Forced Air)
Applications:Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:90%
Operating Temperature:-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.11" L x 3.39" W x 1.69" H (129.8mm x 86.1mm x 42.9mm)