RPS-400-15-C
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 15V 251W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
RPS-400-15-C PDF
Type Description
Series:RPS-400 (400W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):16.7A
Power (Watts):251W (401W Forced Air)
Applications:Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:92%
Operating Temperature:-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.11" L x 3.39" W x 1.69" H (129.8mm x 86.1mm x 42.9mm)