MAD40UT73M7D
Manufacturer
P-Duke Technology, Inc.
VIGOR # :
Description
ISOLATED / 40W/ VOUT:+15/+5/-15
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
MAD40UT73M7D PDF
Type Description
Series:MAD40 Multi (40W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Open Frame
Number of Outputs:3
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:5V
Voltage - Output 3:-15V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):2.67A, 6A, 500mA
Power (Watts):78W
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:88%
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:3.50" L x 2.00" W x 0.98" H (88.9mm x 50.8mm x 24.9mm)