HPU1K5PS12-M
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 12V 1200W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
HPU1K5PS12-M PDF
Type Description
Series:HPU1K5 (1500W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):100A
Power (Watts):1200W
Applications:Medical
Voltage - Isolation:4 kV
Efficiency:90%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:12.75" L x 4.00" W x 1.70" H (323.9mm x 101.6mm x 43.2mm)