DNR10US12-S
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 12V 10W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
DNR10US12-S PDF
Type Description
Series:DNR (10W)
Package:Box
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC, 120 ~ 375 VDC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):840mA
Power (Watts):10W
Applications:Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:75%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:4.53" L x 0.89" W x 3.48" H (115.0mm x 22.5mm x 88.5mm)