RAC05-15SA-E-ST
Manufacturer
RECOM Power
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 15V 5W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
RAC05-15SA-E-ST PDF
Type Description
Series:POWERLINE RAC05-A (5W)
Package:Box
Part Status:Obsolete
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):333mA
Power (Watts):5W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:70%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:3.78" L x 2.12" W x 0.83" H (96.0mm x 53.9mm x 21.0mm)