WLT200-1301
Manufacturer
EOS Power
VIGOR # :
Description
3X5 200W AC/DC 12V JST
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
WLT200-1301 PDF
Type Description
Series:WLT200 (200W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):13.33A
Power (Watts):160W (200W Forced Air)
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:4.242 kV
Efficiency:86%
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.1mm)