LWD-30-0512
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 5V 12V 30W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
LWD-30-0512 PDF
Type Description
Series:LWD (30W)
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Open Frame
Number of Outputs:2
Voltage - Input:85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:12V
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3A, 1.2A
Power (Watts):30W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:2 kV
Efficiency:70%
Operating Temperature:0°C ~ 60°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.75" L x 2.36" W x 0.98" H (146.0mm x 59.9mm x 25.0mm)