UMP04C-S2E-S2D-S2L-S2L-35-A
Manufacturer
Emerson Embedded Power (Artesyn Embedded Technologies)
VIGOR # :
Description
UMP CONFIG PWR SUPPLY 4SLOT CONN
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
UMP04C-S2E-S2D-S2L-S2L-35-A PDF
Type Description
Series:µMP04 GEN II (600W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Enclosed
Number of Outputs:3
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:3.3V
Voltage - Output 3:12V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):36A, 40A, 40A
Power (Watts):792W
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:-
Efficiency:91.5%
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:DC Input Capable, I²C Interface, PFC, PMBus™, Remote On/Off
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:10.11" L x 3.50" W x 1.57" H (256.9mm x 88.9mm x 40.0mm)