S8VE-12024
Manufacturer
Omron Automation & Safety Services
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 24V 120W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
S8VE-12024 PDF
Type Description
Series:S8VE (120W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:100 ~ 240 VAC
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):5A
Power (Watts):120W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:80%
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C (With Derating)
Features:Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:DIN Rail
Size / Dimension:4.77" L x 1.97" W x 4.53" H (121.2mm x 50.0mm x 115.0mm)