RKW48-7R0F
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
VIGOR # :
Description
POWER SUPPLY 48V7A (LONG LIFE FA
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
RKW48-7R0F PDF
Type Description
Series:R
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):7A
Power (Watts):336W
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:3 kV
Efficiency:85%
Operating Temperature:-10°C ~ 71°C (With Derating)
Features:Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:6.89" L x 3.15" W x 3.62" H (175.0mm x 80.0mm x 92.0mm)