HWB030S-12-RM-C
Manufacturer
Sanken Electric Co., Ltd.
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 12V 30W
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
HWB030S-12-RM-C PDF
Type Description
Series:HWB (30W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Enclosed
Number of Outputs:1
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3A
Power (Watts):30W
Applications:ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:-
Efficiency:77%
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
Features:Load Sharing, Universal Input
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.35" L x 3.62" W x 1.38" H (136.0mm x 92.0mm x 35.0mm)