RMC30A-1-N
Manufacturer
Cosel
VIGOR # :
Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V
Catalog
AC DC Converters
DataSheet
RMC30A-1-N PDF
Type Description
Series:RMC (30W)
Package:Box
Part Status:Obsolete
Type:Open Frame
Number of Outputs:3
Voltage - Input:85 ~ 132 VAC
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Output 2:12V
Voltage - Output 3:-12V
Voltage - Output 4:-
Current - Output (Max):3A, 1.2A, 300mA
Power (Watts):-
Applications:ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:2 kV
Efficiency:67%
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
Features:-
Mounting Type:Chassis Mount
Size / Dimension:5.31" L x 1.22" W x 3.15" H (135.0mm x 31.0mm x 80.0mm)