OWA-90E-48
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 90W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
OWA-90E-48 PDF
Type Description
Series:OWA-90E (90W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:Europe
Form:Desktop (Class II)
Input Type:Cord
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:48V
Current - Output (Max):1.88A
Power (Watts):90 W
No Load Power Consumption:150mW (Max)
Polarization:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C
Output Connector:Power DIN, 4 Pin
Cord Length:11.8" (300.00mm)
Input Connector:CEE 7/7
Size / Dimension:6.73" L x 2.48" W x 1.48" H (171.0mm x 63.0mm x 37.5mm)