SMI36-12-V-ST
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 36W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
SMI36-12-V-ST PDF
Type Description
Series:SMI36 (36W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Multi-Blade (Included)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):3A
Power (Watts):36 W
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Polarization:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Stripped, Tinned Wire Leads
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:Multi-Blade (Included)
Size / Dimension:3.09" L x 1.39" W x 2.60" H (78.5mm x 35.3mm x 66.0mm)