KTPS24-05040WA-VI-P1
Manufacturer
Volgen (Kaga Electronics USA)
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 20W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
KTPS24-05040WA-VI-P1 PDF
Type Description
Series:KTPS24 (24W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:North America
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:5V
Current - Output (Max):4A
Power (Watts):20 W
No Load Power Consumption:-
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:NEMA 1-15P
Size / Dimension:2.83" L x 1.34" W x 2.05" H (72.0mm x 34.0mm x 52.0mm)