MW170KB2403F01
Manufacturer
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 15W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
MW170KB2403F01 PDF
Type Description
Series:MW170KB (10-15W)
Package:Box
Part Status:Not For New Designs
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:24V
Current - Output (Max):630mA
Power (Watts):15 W
No Load Power Consumption:500mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:Medical
Efficiency:Level IV
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:70.9" (1.80m)
Input Connector:IEC 320-C14
Size / Dimension:3.30" L x 1.81" W x 1.26" H (84.6mm x 46.0mm x 33.0mm)