VEL05US120-UK-JA
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 5W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
VEL05US120-UK-JA PDF
Type Description
Series:VEL05 (5W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Region Utilized:United Kingdom
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):420mA
Power (Watts):5 W
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:BS 1363
Size / Dimension:2.17" L x 1.95" W x 1.69" H (55.1mm x 49.5mm x 42.9mm)