TE20A2403F01
Manufacturer
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 20W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
TE20A2403F01 PDF
Type Description
Series:TE20 (20W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:24V
Current - Output (Max):830mA
Power (Watts):20 W
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:-20°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:IEC 320-C14
Size / Dimension:3.31" L x 1.85" W x 1.22" H (84.0mm x 47.0mm x 31.0mm)