SMM12-18-4W-I38
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
AC-DC, 18 VDC, .66 A, SW, MULTI-
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
SMM12-18-4W-I38 PDF
Type Description
Series:SMM12-USB (12W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Multi-Blade (Included)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:18V
Current - Output (Max):660mA
Power (Watts):12 W
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Polarization:-
Applications:ITE (Commercial), Medical
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:USB A Receptacle
Cord Length:-
Input Connector:Multi-Blade (Included)
Size / Dimension:2.24" L x 1.54" W x 1.34" H (57.0mm x 39.0mm x 34.0mm)