MENB1010A1203F01
Manufacturer
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 12W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
MENB1010A1203F01 PDF
Type Description
Series:MENB1010 (10W)
Package:Box
Part Status:Not For New Designs
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):1A
Power (Watts):12 W
No Load Power Consumption:300mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:Medical
Efficiency:Level V
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:IEC 320-C14
Size / Dimension:3.30" L x 1.85" W x 1.26" H (84.0mm x 47.0mm x 32.0mm)