EDP65-12-MB2-100
Manufacturer
Astrodyne TDI
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP MEDICAL 12V, 30W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
EDP65-12-MB2-100 PDF
Type Description
Series:EDP65 (65W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class II)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):5.4A
Power (Watts):65 W
No Load Power Consumption:210mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:Medical
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:32" (812.8mm)
Input Connector:IEC 320-C18
Size / Dimension:5.34" L x 2.59" W x 1.46" H (135.6mm x 65.8mm x 37.1mm)