SMM6-12-K-MUB
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
SMM6-12-K-MUB PDF
Type Description
Series:SMM6 (6W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):500mA
Power (Watts):6 W
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Polarization:-
Applications:Medical
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:USB Micro
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:Multi-Blade
Size / Dimension:2.24" L x 1.54" W x 1.34" H (57.0mm x 39.0mm x 34.0mm)