VEL18US090-US-JA
Manufacturer
XP Power
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 18W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
VEL18US090-US-JA PDF
Type Description
Series:VEL18 (18W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:North America
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:9V
Current - Output (Max):2A
Power (Watts):18 W
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:NEMA 1-15P
Size / Dimension:3.54" L x 1.34" W x 1.87" H (90.0mm x 34.0mm x 47.5mm)