PSM36W-120-TW2
Manufacturer
PHIHONG USA
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 36W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
PSM36W-120-TW2 PDF
Type Description
Series:PSM36W (36W)
Package:Box
Part Status:Obsolete
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class II)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:89 ~ 270 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):3A
Power (Watts):36 W
No Load Power Consumption:300mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level V
Operating Temperature:0°C ~ 45°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.2mm
Cord Length:39.4" (1.00m)
Input Connector:IEC 320-C8
Size / Dimension:4.72" L x 1.98" W x 1.27" H (120.0mm x 50.0mm x 31.5mm)