QFWB-10-5-US01
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
VIGOR # :
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
QFWB-10-5-US01 PDF
Type Description
Series:QFWB-10 (10W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Region Utilized:North America
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:5V
Current - Output (Max):2.1A
Power (Watts):10 W
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:NEMA 1-15P
Size / Dimension:2.32" L x 1.61" W x 1.04" H (59.0mm x 41.0mm x 26.5mm)