SDI12-12-UDC-P10
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 12W
DataSheet
SDI12-12-UDC-P10 PDF
Type Description
Series:SDI12-UD (12W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:North America
Form:Desktop (Class II)
Input Type:Cord
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):1A
Power (Watts):12 W
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:59" (1.50m)
Input Connector:IEC 320-C8
Size / Dimension:2.95" L x 1.50" W x 1.18" H (74.9mm x 38.1mm x 30.0mm)