GSM60A07-P1J
Manufacturer
MEAN WELL
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 7.5V 45W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
GSM60A07-P1J PDF
Type Description
Series:GSM60A (60W)
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:80 ~ 264 VAC
Voltage - Output:7.5V
Current - Output (Max):6A
Power (Watts):45 W
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:Medical
Efficiency:Level V
Operating Temperature:-30°C ~ 70°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length:39.4" (1.00m)
Input Connector:IEC 320-C14
Size / Dimension:4.92" L x 1.97" W x 1.24" H (125.0mm x 50.0mm x 31.5mm)