AMA12BR3-120100Y
Manufacturer
DComponents
VIGOR # :
Description
12 WATTS AC/DC UK WALL ADPTER VI
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
AMA12BR3-120100Y PDF
Type Description
Series:AMA12-Y
Package:Box
Part Status:Active
Region Utilized:United Kingdom
Form:Wall Mount (Class II)
Input Type:Fixed Blade
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:12V
Current - Output (Max):1A
Power (Watts):12 W
No Load Power Consumption:75mW (Max)
Polarization:Positive Center
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:Level VI
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
Output Connector:Barrel Plug, 1.35mm I.D. x 3.8mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:60.2" (1.50m)